Cookie consent management tool
 
 

GSM: 0888/557-208
Email: info@partiaobt.org

ПОСЕТЕТЕ НИ ВЪВ ФЕЙСБУК
Партия Обединен Блок на Труда
 
ОБЕДИНЕН БЛОК НА ТРУДА
БЪЛГАРСКИ ЛЕЙБЪРИСТИ

СЕДМИ КОНГРЕС
26 Ноември 2022 г.

О Т Ч Е Т  ЗА ДЕЙНОСТТА
НА НАЦИОНАЛНАТА  КОНТРОЛНА КОМИСИЯ
В ПЕРИОДА МЕЖДУ 6-тия и 7-мия  КОНГРЕС  

Отчетът за дейността на Националната  контролна комисия на ОБТ Български лейбъристи  в периода между 6-тия и 7-тия конгрес на ОБТ Български лейбъристи обобщава извършеното от нея в съответствие с уставните й правомощия, анализира и оценява мястото, ролята и значението на контролните органи за функционирането на партията.
Избраната от 6-ия конгрес Националната контролна комисия на ОБТ Български лейбъристи насочи своята дейност към изпълнението на възложените й в чл. 40 от Устава на ОБТ Български лейбъристи  права и задължения да:
- проверява спазването на устава и правилниците за неговото приложение от партийните членове, органи и организации, като търси отговорност за нарушенията;
- проверява финансовата дейност на организациите и органите на партията, свързани с тяхното функциониране и провеждане на предизборните кампании; упражнява вътрешнофинансов контрол върху изпълнението на партийния бюджет и стопанските дейности на партията;
- разглежда и решава жалби и възражения, вътрешнопартийни спорове, както и въпроси на партийната етика;
- търси отговорност за нарушенията на законите на страната, Програмата и Устава на партията, нормите на обществения морал;
- проверява организационната и деловодната отчетност на организациите и органите на партията и стопанисването на партийното имущество;
- проверява сигналите за нарушения при приемане, отпадане и изключване от партията и вземане на мерки за партийно въздействие; при избора на партийните органи и при избора на кандидатите за публични длъжности;
- оказва помощ и съдействие на местните контролни комисии.
На 6-ия конгрес на ОБТ Български лейбъристи  бяха избрани 5 членове на Националната  контролна комисия на ОБТ Български лейбъристи  и Тодор Мутафов  за неин председател.  През отчетния период бяха проведени 14 заседания на НКК на ОБТ Български лейбъристи, от които 6 съвместно с Националния съвет на ОБТ Български лейбъристи. Голяма част от членовете на комисията участваха редовно и активно в нейната работа.
През периода след 6-ия конгрес на ОБТ Български лейбъристи в комисията са постъпили 13 писмени молби, жалби, възражения, предложения, сигнали, питания и заявления от  партийни органи и организации, както и материали от местните контролни комисии. Приключени са 10 преписки. От тях: с решение или становище на НКК – 7; с  отговор (писмен или устен) до жалбоподателя –2; с проведен разговор – 2; с проверка (или среща) на място –4;
Анализът на съдържанието на изпратените до Националната  контролна комисия на ОБТ Български лейбъристи документи показва, че основните проблеми, поставени в тях са свързани с:
-искане на допълнителна информация по приложение на Устава на ОБТ Български лейбъристи  и правилниците за неговото прилагане;
-процедурите по издигане и избиране на кандидатите на ОБТ Български лейбъристи за участие в национални и местни избори;
-налагане на мерки за партийно въздействие и прекратяване на членството в партията;
-въпроси на партийната етика;
-организационното състояние на общински партийни организации;
-искане на съдействие от НКК на ОБТ Български лейбъристи за извършване на финансови ревизии в общински съвети на ОБТ Български лейбъристи ;
Националната контролна комисия положи сериозни усилия за добросъвестно и обективно разглеждане на постъпилите до нея жалби, възражения, сигнали и писма. Практика е материалите за обсъждане да се внасят след срещи със засегнатите страни, проучване на конфликтите и проверка на съществуващите документи по конкретните случаи. Повечето решения бяха предхождани от обширна констативна част, коментираща допуснатите нарушения и реда, по който следва да осъществяват дейността си партийните органи. Повечето решения на комисията са взети с консенсус. Основната ни цел беше както в предварителните разговори, така и в рамките на дискусиите, по време на заседанията да бъдат преодолявани различията, да се търсят потенциалните възможности на партийните органи, организации и членове за разрешаване на поставените пред Общопартийната контролна комисия въпроси.
През този отчетен период ОБТ Български лейбъристи  работи в съответствие с изискванията на устава, приет на 6-ят конгрес. Съгласно неговите норми трябваше да бъде организирано участието на партията в парламентарни, местни и президентски избори, в избори за български представители в Европейския парламент.
Анализът на работата през изтеклия период дава основание да предложим на делегатите на 7-ия конгрес на ОБТ Български лейбъристи нашите изводи и оценки, свързани с откроили се същностни проблеми на организационното състояние на партийните структури и прилагането в практиката на партийните органи на постановките на устава и правилниците, приети от Националния съвет на ОБТ Български лейбъристи.
Първият проблем произтича от сигналите и жалбите за нарушаване на устава и правилниците за неговото прилагане при издигане, подреждане и избиране на кандидатите на ОБТ Български лейбъристи за местните избори.  Определен  брой сигнали и жалби бяха свързани с уставните правомощия на общинските клубове  да изберат и подредят предложенията за общински съветници.
Налага се общото впечатление, че оспорването на решенията по подреждане на листите бяха аргументирани само  от Устава на ОБТ Български лейбъристи. За повечето от клубовете на ОБТ Български лейбъристи комисията установи, че приетите решения са взети с необходимото мнозинство, и комисиите по предложенията и по провеждане на изборите коректно са изпълнили задълженията си.  В повечето партийни организации не бяха изпълнени изискванията за обективна, задълбочена и всеобхватна оценка на работилите в местната власт от името на ОБТ Български лейбъристи през периода 2010-2014 година. Това създаде допълнително напрежение сред кандидатите за общински съветници и кметове на  населени места, а неубедителните позиции и действия на част от местните партийни съвети не успяха да консолидират членовете, симпатизантите и съратниците на ОБТ Български лейбъристи  за постигане на по-добри изборни резултати.
Вторият проблем е базов и е свързан с организационното състояние на местните партийни организации.
В изпълнение на уставните си задължения Националния съвет ОБТ Български лейбъристи прие Правилник за регистрацията на Общинските клубове и осъществяване дейността на идейно-политическите и професионално-творческите партийни структури, Правилник за финансовата и деловодната дейност в ПП ОБТ Български лейбъристи.  Проверките от членове и работни групи на НКК в основни, общински и партийни организации констатират обаче, че основните партийни документи недостатъчно се познават, а новоприетите членове на ОБТ Български лейбъристи  не са наясно с политическите и организационните принципи на изграждане и функциониране на партията. Прегледът на съставите на партийните клубове не се извършва регулярно. Не навсякъде се водят прецизно регистрите на  членовете на общинските клубове. Решението за въвеждане на електронен регистър на членовете не беше доведено докрай.  Това показва неубедителна дейност на партийните клубове при изпълнение на уставните им задължения да водят на отчет всички членове и  да оценяват периодично дейността на членовете. Част от жалбите ни уведомяват за кампаниен прием на нови членове на ОБТ Български лейбъристи с цел промяна на съотношение на позициите и вземане на определени решения. Приемът на нови членове обаче следва да бъде регулярен и осъзнат, защото само тогава гарантира стабилност и отговорно партийно поведение на новите членове на общинските клубове  на ОБТ Български лейбъристи. Част от проблемите произтичат и от спорното партийно положение на определени членове, които повече от една година не са плащали членския си внос, но продължават да претендират за участие в партийния живот на организацията.
Формалните спорове обаче не скриват влошени вътрешнопартийни отношения, открито несъгласие със стила и методите на работа и политическо поведение на партийните ръководства, както и съмнение за скрита зад процедура разправа с вътрешнопартийни опоненти.
С приетите решения по всички разглеждани случаи Националната  контролна комисия е настоявала и е съдействала за предприемане на конкретни политически и организационни действия за преодоляване на вътрешнопартийната конфронтация и възстановяване на добрия публичен образ на общинските структури на ОБТ Български лейбъристи.  Общинските клубове на ОБТ Български лейбъристи трябва да покажат разбиране и желание да работят за единството на общинската организация, за разширяване на нейното влияние, за убедителното представяне на партията на предстоящите през 2023 г. национални и местни избори.
Счетоводната отчетност на Националния съвет на ОБТ Български лейбъристи е организирана и се води в съответствие със Закона за счетоводството, Националния сметкоплан, Закона за политическите партии, Правилника за финансовата и деловодната дейност в ОБТ Български лейбъристи и другите нормативни документи, които регламентират отчетността и финансовата дейност на ръководните партийни органи.
През ревизирания период одитори на Сметната палата са направили проверки за бюджетните 2018, 2019, 2020 и 2021 година. Всички направени препоръки от страна на Сметната палата са изпълнени.
И през този период при проверките на НКК бяха ангажирани и местните контролни органи.
Необходимо е да отбележим, че ако работата на местните контролни комисии беше по-активна и по-компетентна, ако превантивните им действия бяха извършени, немалка част от формалните нарушения нямаше да бъдат обжалвани в Националната  контролна комисия. В част от общинските партийни организации текущият контрол на комисиите е занижен. Затова не се обръщат за произнасяне по вътрешнопартийни спорове до местните контролни комисии, а търсят позицията на Националната партийната контролна комисия. Длъжници сме на местните контролни органи за тяхното допълнително обучение и отстояване на позициите им в местните партийни организации.
България днес се намира в труден етап от утвърждаването си като модерна европейска социална държава. ОБТ Български лейбъристи  е длъжна да търси и да намери най-преките и верни пътища към доверието на българските граждани, да изработи и да предложи сериозни и убедителни управленски решения. Нашата най-важна политическа задача е да насочим целия си организационен и интелектуален потенциал към запазване и развитие на ОБТ Български лейбъристи  като партия  с авторитет и силно влияние в обществото. Ние трябва да покажем промяната, която искаме да видим в страната си.
26.11. 2022 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
на НКК :
/Тодор Мутафов/
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА НАЦИОНАЛНАТА КОНТРОЛНА КОМИСИЯ В ПЕРИОДА МЕЖДУ 6-тия и 7-мия КОНГРЕС
2025, Всички права запазени.